Z - Afrika
Afrika, kontinent s bohatou historií, rozmanitou kulturou a významnou ekologickou diverzitou, je druhým největším kontinentem světa a zahrnuje 54 zemí. Je ohraničena Středozemním mořem na severu, Atlantským oceánem na západě, Indickým oceánem na jihovýchodě a Rudým mořem na severovýchodě.
Historie
- Starověké civilizace: Afrika byla domovem některých z nejstarších civilizací na světě, včetně starověkého Egypta, Núbie, a Káhirské říše.
- Kolonialismus: V 19. století byla Afrika cílem evropských mocností, které si rozdělovaly kontinent. Koloniální období mělo dlouhotrvající dopady na politiku a ekonomiku Afriky.
- Nezávislost: V polovině 20. století začaly mnohé africké země získávat nezávislost, což vedlo k vytvoření nových národních států.
Afrika se pyšní rozmanitostí kultur a jazyků. Každá etnická skupina má unikátní tradice, jazyky a obyčeje. V západní Africe například nalezneme bohaté tradice vyprávění příběhů, hudby a tanců.
Afrika je domovem mnoha unikátních ekosystémů, včetně savan, deštných pralesů a pouští. Mnoho známých národních parků a rezervací, jako je Serengeti a Krugerův národní park, chrání bohatou faunu a flóru.
Afrika čelí různým výzvám, včetně chudoby, politické nestability, změny klimatu a zdravotních problémů, jako jsou HIV/AIDS a malárie.
Nemoci v Africe ...
Afrika čelí řadě zdravotních problémů a nemocí, které mají významný dopad na obyvatele a zdravotnické systémy v regionu. HIV/AIDS je jednou z nejzávažnějších epidemií v Africe, zejména v jižní části kontinentu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v regionu více než 20 milionů lidí infikovaných HIV, což představuje asi dvě třetiny všech infikovaných na světě Malárie, přenášená komáry, je endemická v mnoha afrických zemích. Je to jedna z hlavních příčin úmrtnosti, zejména u dětí do pěti let a těhotných žen. Odhaduje se, že každý rok dojde k více než 200 milionům případů malárie na celém kontinentu.
Malnutrice, včetně podvýživy a obezity, je tav Africe. Zatímco některé oblasti čelí podvýživě, jiné se potýkají s rostoucími hladinami obezity, což ukazuje na dvojí zátěž výživy.
Největší problémy v Africe ...
Dětská práce
V mnoha afrických zemích je stále běžné, že děti od mladého věku pracují a školní vzdělání je pro ně na druhém místě. Některé z nich pracují v lomech, na polích, skládkách, v hotelech nebo obchodech, zatímco jiné se setkávají s prodejem svého těla zahraničním turistům nebo se zaplétají do obchodu s drogami a lidskými orgány.
Hladomor
Většina dětí v afrických zemích trpí hladomorem, musí jíst a pít zkažené jídlo a vodu. Řada z těchto dětí musí vydržet s takovým málem jídla a pití na měsíc, jako má člověk z Evropy na den - rozpočet vychází na 1 USD/na jedno dítě/za den. Dokonce i léky jsou v Africe nedostupné. Řada dětí v Africe umírá na podvýživu v kombinaci s nemocemi.
Nevzdělanost
Dalším velkým problémem v Africe je nevzdělanost. Řada dětí je nucena od útlého věku chodit do práce nebo trpí nemocemi či hladomorem. Občas, když humanitární jednotky někde postaví školu a snaží se vyučovat děti základům, tak jsou školy přepadeny vojáky a děti odvlečou do armády anebo je prodají do otroctví či pozabíjejí.
Nemoci - AIDS, Ebola apod.
Nemoci, jako je HIV, AIDS, Ebola, Marbug horečka a další jsou nejhoršími druhy onemocnění, které mohou rapidně ohrozit náš život v Evropě díky Afričanům, kteří migrují přes Evropu. Snad největším - až katastrofickým problémem v Africe je HIV/AIDS. Toto onemocnění je v určitých zemích i mezi dospívajícími, kteří se musí prostituovat.