Úraz ramene
Pamatujte si, že je vždy důležité jakýkoliv úraz ramene konzultovat s odborníkem na traumatologii a ortopedii. Následně poté je nutné nastavit rehabilitační plán, kde se pracuje s postupným zvyšováním zátěže - nezačínejte s intenzivním cvičením příliš brzy a dejte si na čas. Nutné je místo poranění nechat dostatečně zhojit. Doma provádějte doporučená cvičení, které jste předtím konzultovali se svým terapeutem.
Vhodné je vyhledat sportovního maséra anebo terapeuta, který dokáže lépe s tělem pracovat a věnovat se mu.
K úrazu ramene dochází z pravidla během sportu anebo při jiné fyzické aktivitě. Může mít tak různé příčiny a projevy a od toho se následně řeší i rehabilitace.
Vymknutí ramene se projevuje z pravidla bolestí, otokem a ztrátou pohyblivosti celé horní končetiny. Nutné je rameno ledovat z důvodu snížení otoku, podávat analgetika na bolest a po odeznění bolesti a otoku začít s rehabilitací.
Zlomenina se projevuje silnou bolestí v oblasti ramene, otokem a určitou deformitou. Nutné je potlačit bolest, zmírnit otok a pomocí ortézy či sádry ochraňovat zlomeninu do úplného uzdravení a následně poté začít s rehabilitací.
Rotátorová manžeta se projevuje bolestí při zvedání ruky a oslabením svalů v místě ramenního kloubu. Nutné je místo posilovat s cílem obnovit pohyblivost, ledovat a ruku nijak více nezatěžovat. Zhruba po 14 dnech se začíná s další fází rehabilitace, kde je nutné stabilizovat ramenní kloub.
Bursitida ramene se projevuje bolestí a otokem v oblasti ramene a také dochází ke zhoršení pohybu ruky. Nutné je užívat protizánětlivé léky, místo ledovat a ruku mít v klidu. V rámci rehabilitace je nutné se zaměřovat na protahování a posilování svalů.
1. krok
Vyšetření a diagnostika
Prvním krokem je vždy vyšetření lékařem, který stanoví diagnózu, což může zahrnovat fyzikální vyšetřen, RTG anebo MRI.
2. krok
Počáteční fáze rehabilitace
Nutné je nastavit odpočinek, místo ledovat a podávat protizánětlivá analgetika a následně místo cca po 14 dnech rehabilitovat.
3. krok
Fyzikální terapie
Dalším krokem je po ústupu bolesti horní končetinu začít protahovat z důvodu zlepšení rozsahu pohybu. Začíná se s posilováním a stabilizací kloubu.
4. krok
Pokročilá cvičení a údržba
Rehabilitace je zaměřena na obnovu běžných aktivit a pohybů. Je klíčové udržet si v cvičení stálou intenzitu a neustále pokračovat, zejména u sportovců. Důležité je také pravidelně absolvovat terapeutické sezení.
To co je důležité ...
Hlavně nesmíte v rámci RHB polevovat, tedy pokud jste sportovci. Nutné je se věnovat RHB s terapeutem minimálně 2x týdně - jeden den se věnujete RHB z pohledu běžných úkonů, které v rámci sportu a života provádíte a druhý den pracujete s terapeutem na měkkých technikách.