Strečink a superstrečink
Bez ohledu na to, zda jste profesionálové či amatéři, protahování je nezbytným protikladem k zatížení těla sportem, protože zatěžované svaly se zkracují. Zjistěte, jak správně provádět strečink.
Určité svaly mají tendenci ke zkrácení, zejména ty, které se podílejí na vzpřímené postavě a mají antigravitační funkci. Tyto svaly obsahují více červených vláken a jsou odolnější vůči zátěži, nazýváme je posturální svaly. Fázické svaly naopak obsahují více bílých vláken, generují větší sílu, ale rychleji se unaví.
A na co se zaměřuje strečink?
- lýtkové svaly
- hamstringy
- kvadriceps
- iliopsoas
- vzpřimovače páteře
- latissimus dorsi
- prsní svaly
Co je strečink a jak jej provádět?
Strečinková cvičení jsou protahovací cviky, jejichž cílem je dosáhnout funkční délky svalu. Pro správnou funkci svalu je potřeba zajistit správnou délku (vazivo, svalové vlákno), sílu (svalové vlákno) a koordinaci (nervová regulace).
Pamatujte, že plné výhody strečinku lze využít pouze při technicky správném provádění, ve správný čas a s dostatečnou frekvencí. Technika je vysvětlena u každého cviku. Co se týče načasování, protažitelnost se během dne liší, obvykle je vyšší odpoledne. Literatura uvádí, že období maximální flexibility je mezi 14:30 a 16:00. A jak často by měl být strečink prováděn? Ideálně do dvou hodin po fyzické aktivitě a ne častěji než jednou za 24 až 36 hodin.
Strečinkem ovlivňujeme svalové bříško a částečně i úpony svalů.