Starověk
Staré jazyky ...
Sumérské klínové písmo
Sumérské písmo dle učebnic ze základních škol pochází z období kolem roku 3 000 př.n.l., ale je to špatně definováno a i také špatně vyučováno. Toto písmo je starší než samotný Egypt a pochází z doby kolem roku 18 tisíc př.n.l. Nejvíce se používalo na území dnešního Iráku, Iránu, Sýrie a částečně i v Africe.
Hebrejská abeceda
Izraelský národ je dle Starého zákona starý více než 7 000 let, takto je také stará hebrejština - jazyk, kterým Izraelský národ hovoří (v současné době se nejvíce uplatňuje Jidiš).
Runové německé písmo
Runové písmo specificky pochází ze severských zemí, tento druh runové písma vznikl kolem roku 40 tisíc před naším letopočtem a byl výhradně používán u kmene Vikingů anebo také Arjů, kteří žili ve Skandinávii. Toto písmo sloužilo hlavně k náboženským rituálům a k označování míst, které byli pro vikingy významné. Nejvýznamější je runa "Hagalaz", která se zpívá směrem k Slunci. Runové písmo poté začal používat i Adolf Hitler během druhé světové války.
Hieroglifické písmo
Egyptské písmo se rozděluje na několik
částí - hieroglifické písmo je původní styl písma, které se rozvinulo až
do tzv. "Koptského písma" (Koptové byla náboženská skupina, která
uznávala křesťanství i starý egyptský národ, ale v roce 2015 byli
napadeni jednotami ISIS a téměř vyhubeni). Toto písmo pochází dle
učebnic ZŠ/SŠ z roku 5 000 př.n.l., ale vzniklo v době, kdy se začal
rozvíjet Egypt a byla postavena Sfinga, která dle nové radio-karbonové
metody byla postavena při poslední velké povodni a ta proběhla v roce 14
000 př.n.l.
Některé znaky si jsou hodně podobny i s hebrejštinou. Mezi asi ty nejznámější znaky patří symbol hada (Náháš). Nutné si je také uvědomit, že Izraelité nebyli v Egyptě otroky, ale jen tam pracovali.
Andělské písmo
Bylo písmo, které se nejvíce používalo v době 15. až 17. století. Psalo se s ním z důvodu utajení. A nejvíce bylo využíváno mezi učenci - kdo ovládal Andělskou abecedu, tak patřil mezi vyšší společnost. Občas se s tímto písmem setkáte, pokud budete pracovat v archivech v Praze. Tímto písmeme uměl psát dokonce i Rudolf II., Edward Kelly anebo i taky rabín Low.
Thébská abeceda
Thébská abeceda se nejvíce využívala v Thébách, jako náboženské písmo mezi knězi a panovníky. Údajně bylo darovány bohy lidu.
Starověké státy a národy ...
Mezopotámie
Mezopotámie, známá také jako kolébka lidstva, zůstává záhadou v historii. V Mladší době kamenné, kolem roku 8000 př.n.l., zde lidé podle učebnic pouze vyráběli nástroje z kamene, a společnost se pomalu začínala rozvíjet.
První města vznikla kolem roku 7000 př.n.l. Místo však muselo být osídleno ještě mnohem dříve, jak svědčí řada příběhů z té doby.
První města, jako Ur a Uruk, se v Mezopotámii zdánlivě objevila téměř přes noc. Podle legendy na Zemi sestoupila bohyně Namu, která ve dne spala na hladině řeky a v noci vládla. Tato bohyně údajně dokázala vytvořit neobyčejně rozvinutou civilizaci.
Ať už za to mohou legendy či nikoliv, Mezopotámie skutečně měla něco výjimečného: již v této době byla města opevněná, existovaly několikapatrové budovy a každé patro mělo svůj splachovací záchod (což byl trochu luxus v době, kdy lidé v Evropě ještě lovili s oštěpy).
Významnými bohy byli Nammu, Enki a Enlil, kteří patřili k rase Anunaki. Podle legend byla Mezopotámie zničena v době poslední velké potopy, která se údajně odehrála kolem roku 11 500 př.n.l.
Egypt
V učebnicích se učíme že první dynastie v
Egyptě se objevují kolem roku 5000 př.n.l., ale to není přesné.
Například Sfinga byla postavena v roce 11 500 př.n.l., což dokazuje
radiokarbonová metoda provedená v roce 2018.
Ve
starověkém Egyptě vládli faraoni, jenž byli údajně potomci samotných
bohů. Mezi nejstarší bohy Egypta patří "Nun" a jeho syn "Atum", z těchto
bohů vychází poté následná dynastie.
Vládci
Egypta nevlastnili jen samotný Egypt, ale i okolní části země například
i Nubíjské království (dnešní Sudán). Dále hodně cestovali a jejich
fragmenty můžeme najít i v Číně či v Americe.
Průměrný občan starověkého Egypta se z pravidla dožíval jen 30 let, ale vládci a šlechta se dožívala 80 až 90 let.
Faraon
Tutanchamon a jeho rodina byla považována za pravého boha a to z toho
důvodu, že jejich hlavy nebyly přirozeně kulaté, ale šišaté. Byli vysocí
a měli dlouhé končetiny.
Otroci v Egyptě? Učebnicová hloupost. Egypt nikdy žádné otroky neměl. Jen dělníky a Izraelský národ zde jen pracoval.
Indie
Učebnice nám neustále říkají, že starověká Indie vznikla kolem roku 3000 př.n.l. Starověké chrámy však pocházejí ještě z mnohem starší doby.
Ve střední Indii kdysi žil kmen "Dziga", od něhož se později odvozuje název "Dzikáni - Cikáni". Tento kmen byl kolem roku 5000 př.n.l. vytlačen jiným kmenem, který se nazýval "Árjové", což byli první stavitelé velkých chrámů a indických pyramid.
Indické chrámy a pyramidy se nazývají "Vimány", což se překládá jako "létající dům boží".
Kolem roku 1500 př.n.l. začalo období psaných textů známé jako Védské období. Z této doby pocházejí také tzv. "Mahábhárata" a "Rámájana", což jsou indické eposy neuvěřitelně obsáhlé.
Hlavní vládcové ve starověké Indii byli samozřejmě ze šlechty, která, stejně jako v jiných kulturách, tvrdila, že pochází přímo od bohů. Šlechta v Indii se však o vládu dělila i s duchovními vůdci.
Každý, kdo chtěl vést válku s Indií, tak většinou skončil špatně. Indická armáda měla ve svých řadách bitevní slony s pancířem, před kterými se každý bál. Jediným, kdo obsadil Indii, byl Alexandr Veliký Makedonský."
Starověké stavby ..
Zikkurat - Mezopotámie
Zikkurat" jako takový najdeme na území Mezopotámie, kam také náleží. První typy těchto pyramid se nacházejí právě ve městech Ur a Uruk. Vznikají kolem roku 7000 př.n.l.
Zikkurat - Mayové
Mayská pyramida velice připomíná zikkurat z Mezopotámie, což dokazuje i to, že existovala vzájemná interakce mezi starověkými kulturami a že si navzájem často navštěvovaly.
Vimana - Indie
Vimána" má mnoho významů, mezi něž patří: dům boha, létající chrám nebo létající stroj. Tyto pyramidové komplexy najdeme pouze v oblasti Indie.
Pyramidy - Egypt
Pyramida má obvykle tři nebo čtyři strany a je hranolovitého tvaru. Velká pyramida v Gíze má však pět stran. Pyramidy tohoto tvaru nenajdeme pouze v Egyptě, ale také v Evropě (včetně Chorvatska a dalších regionů).
Starověké národy ...
Pelištejci:
Jednalo se o kmen, který pravděpodobně pocházel z Indie, přesná lokalizace však dosud není známa. Tento kmen byl také nazýván Filištínci nebo obři; bojovníci z tohoto národa dosahovali výšky až 2,2 metru, někdy i více, což bylo pro tehdejší dobu považováno za obrovskou postavu. Pelištejci byli válečným kočovným národem, který vyvolával obavy i v Egyptě. Během krátké doby se jim podařilo obsadit určitá území v Palestině, kde se jim postavili Izraelité pod vedením krále Davida, který porazil obra Goliáše. Tento národ zcela zmizel kolem roku 400 př.n.l.
Kenaanci:
Jednalo se o národ, který se dostal na území Palestiny kolem roku 4000 př.n.l. a toto území osídlil. Založili řadu městských států. Tento národ byl směsicí Ugaritů ze Sýrie a Féničanů. Ovládli však území, které bylo dle Starého zákona přislíbeno Izraelitům Hospodinem.
Izraelité:
Izraelité byli národem vyvolených lidí, jak se často označovali a jak se často označují i ortodoxní Židé v současné době. Jejich původním domovem byl Kenaan, země zaslíbená. Pojem "národ" mohl dříve zahrnovat i větší rodinu. Izraelité byli kočovným národem, který za prací cestoval i tisíce kilometrů. Na určitý čas se usadili v Egyptě, kde pracovali. Setkávali se s řadou konfliktů, včetně střetů s faraony v Egyptě a sousedními národy jako Pelištejci a Kenaanci. Izraelitům se díky lsti a údajnému božímu zásahu podařilo napadnout a zničit města v Kenaanu s cílem vyvraždit primitivní národy ovládající Palestinu. Tento plán se však nezdařil, a v současné době se DNA Kenaanců odráží v Libanonském národě.