Sportovní koleno
Koleno je pro nás velice důležité, tak jako další klouby, díky nímž se můžeme pohybovat, ale bohužel koleno je takový kloub, který se snaží vydržet značnou zátěž, kterou mu v rámci našeho života předkládáme a pokud toho máš dost, tak vypoví službu, a proto je nezbytné se dobře věnovat prevenci úrazů již v dětském věku a správné rehabilitaci u sportovců či u jedinců, kteří mohou trpět pozdějšími problémy, co jsou navázané právě na pohybový aparát: lidé s nadváhou, lidé pracující jako zedníci, sportovci a lidé s vrozeným onemocněním kloubů, jako může být například Perthésův syndrom.
V případě, že zjistíme, že máme své svaly na dolních končetinách oslabené, tak je nutné okamžitě zahájit určitou formu rehabilitace, terapie či auto-rehabilitace. Jakmile si řekneme, že tomu necháme čas, tak je to špatné a gradace svalů, tkání a kostí se rapidním způsobem začne přibližovat.
Koleno dokáže běžce, fotbalisty, hokejisty, tenisty i další jedince, co každý den stojí na nohou hodně potrápit, a proto je mu potřeba věnovat náležitou péči.
Pamatujte si, že vždy je důležité se před jakýmkoliv fyzickým úkonem dobře protáhnout, aby nedošlo ke zdravotní komplikaci. Tím je myšleno i to, že nemůžete jen tak ledabyle vstát z kancelářské židle po 8 hodinách práce a hned běžet na vlak. Každý, kdo vykonává jakoukoliv fyzickou aktivitu by měl být patřičně protažený anebo z rehabilitovaný.
Jak poznáme oslabené svaly?
Nutné si je uvědomit, že máme určité testy, kterými lze diagnostikovat, jak máme naše svaly oslabené. Tyto testy dělíme na statické a na dynamické. Mezi nejvíce využívané testy patří "Trendelenburgův příznak", který se zaměřuje speciálně na oblast kyčelního kloubu a sleduje pohyby pánve. Jakmile terapeut zjistí, že svaly, které stabilizují pánev jsou slabé, tak dochází k poklesu pánve na straně zvednuté končetiny.
Dalším testem je "triple-hop stability test", který se provádí tak, že klient 3x poskočí vpřed na jedné noze a následně poté musí zůstat stát na místě po dobu 10 sekund - cílem je udržet stabilitu.
Testů je samozřejmě mnohem více a určitě by někdy stálo za to, zde všechny vyjmenovat, ale třeba časem se s nimi seznámíme.
Příznaky přetížení
- Bolest na vnější straně kolene, která se může přenášet až směrem k hýždím.
- Bolest vzniká při zátěži, v klidu se nemusí vyskytovat. V chronickém stadiu lze pozorovat i otok v místě úponu na holenní kost.
- Palpační bolestivost svalového bříška nebo úponu.
Příčiny vzniku
- Valgozní postavení kolen (nohy do X)
- Výraznější pronace (větší zatížení vnitřní hrany chodidla – pozná se podle většího sešlapání běžeckých bot v této části)
- Přetěžující běh z kopce
- Běh na nakloněné trati
- Nevhodná (nebo opotřebená) běžecká obuv
- Nedostatečné protažení před anebo po běhu
- Nefyziologická funkce napínače stehenní povázky ("zkrácení v oslabení" – viz dále)
- Funkční poruchy pohybového aparátu, které však nemusí být přímo v bolestivé oblasti.
Jak vzniknuté problémy řešit?
Pokud již potíže vznikly, je nejdůležitější odstranit vyvolávající příčinu. Na pár dní je vhodné snížit tréninkovou zátěž. Metodou volby je protažení (strečink) a posílení svalů, které napětí fascie zvyšují. Zdá se to nelogické, ale pouze silný a zároveň pružný sval je schopný správné činnosti. Pokud je sval slabý, může se stát, že jeho funkci přejímají svaly jiné, čímž se přetěžují a mění vlastní biomechaniku pohybu v daném kloubu, a sval samotný reaguje vznikem stažených vláken, která mohou působit dojmem zkrácení.
Je nutné si uvědomit, že ostatní svaly dolních končetin posilujeme nejen samotným během, ale i běžnými denními činnostmi. Zamyslete se však, kolik uděláte za den úkroků (nákroků směrem do strany, což je pohyb, který tento sval vykonává). V rámci strečinku je tento sval také hodně opomíjen. Tedy krok 1: protáhnout, v součinnosti s krokem 2, který zní: posílit. Pokud se stav během cca 3-4 týdnů nezmění, pak přichází krok 3: návštěva fyzioterapeuta.
Rehabilitační cviky
1. Obrácený kozáček
Dalším cvikem, který uvolňuje svalstvo kolenního a kyčelního kloubu, je hluboký dřep. Ne ve všech případech je však vhodný – například pokud je běžec v prvním roce po operaci LCA (předního zkříženého vazu), může dokonce uškodit. Pokud však máte neoperovaná kolena, můžete tuto pozici zkusit. Důležité je provádět pohyb směrem dozadu a v pomalém tempu, jako byste si chtěli sednout na židli, která je od vás více vzdálená. Kolena je nutné držet v osovém postavení, nesmí směřovat dovnitř ani ven.
Je možné, že zjistíte, že nejste schopni dosáhnout konečné pozice. V takovém případě je třeba strečink zaměřit i na trojhlavý sval lýtkový (m. triceps surae). Na začátku je možné tento podřep provádět mezi dveřmi tak, že se chytnete rámu a pomalu provádíte pohyb směrem dolů.
I u strečinku je nutné, aby byl sval zahřátý, buď lehkou zátěží, nebo rozmasírováním. Pokud na "studený sval" zkusíte prudký dřep až dolů, může dojít k poranění. Výdrž v koncové pozici by měla být 1–2 minuty, profesionálové mohou vydržet i 4–5 minut. Vstávat je třeba pomalu!
1.1. Klíčové body:
- - Hluboký dřep (obrácený kozáček) uvolňuje svalstvo kolenního a kyčelního kloubu.
- - Nevhodný pro běžce v prvním roce po operaci LCA.
- - Provádět pohyb směrem dozadu v pomalém tempu, kolena držet v osovém postavení.
- - Pokud nedosáhnete konečné pozice, zaměřte strečink na trojhlavý sval lýtkový.
- - Strečink provádět na zahřátém svalu.
- - Výdrž v koncové pozici 1–2 minuty, profesionálové 4–5 minut.
- - Vstávat pomalu.
Terapie pro sportovce
Tato kapitola není náhodná. Speciálně jsem se rozhodl se zde v tomto článku zaměřit na sportovce a konkrétně a fotbalisty, kde dochází k přetěžování kolene, pouzder, vazů apod. A rád bych zde upozornil na to, že každý takto zatěžovaný sportovec by měl dávat velký pozor, aby si v žádném případě nepoškodil své koleno, a aby se o něho pravidelně staral. Jakmile totiž dojde k poškození kolene, tak návrat ke sportu je velice problematický a koleno se Vám bude stále ozývat.
Nutné je tedy pro sportovce nastavit určitý cyklus terapií. Z pravidla je nezbytné navštívit vybraného terapeuta a nechat si udělat základní diagnostiku a následně poté každému hráči individuálně nastavit režim terapií, domácí rehabilitaci a další nezbytné prvky.