Pohlavně přenosné choroby
Pohlavně přenosné choroby jsou infekce, které se přenášejí během intimního kontaktu a to jakéhokoliv. Mezi nejběžnější choroby patří chlamydie, kapavka, syfilis, herpes virus, HIV/AIDS, HPV a trichomoniáza.
Prevence pohlavně přenosných chorob zahrnuje používání kondomů, věrnost ve vztazích, pravidelné testování, očkování a omezování počtu partnerů. Důležitá je také povědomí o rozhodování a otevřená komunikace s partnerem ohledně intimních dějů a o aktuálním zdravotním stavu. Určitě nemá smysl nic lámat přes koleno a vždy je nutné se na věcech společně domluvti a vyjít si vždy vstříc.
V případě, že máte podezření na pohlavně přenosnou chorobu nebo jste se vyspali s osobou, co by mohla toto onemocnění přenášet, tak je nutné co nejdříve vyhledat lékařkou péči z důvodu, aby jste neměli závažné následky.
HIV/AIDS
HIV (humánní imunodeficience virus) je virus, který postihuje imunitní systém člověka, což nakonec vede k AIDS (akvirovanému imunodeficitnímu syndromu), pokud není léčen. HIV se přenáší krví, semennou tekutinou, vaginálními sekrety a mateřským mlékem. Nejběžnější způsob přenosu je mít intimní vztah s nakaženou osobou, sdílení injekčních stříkaček a přenos z matky na dítě během těhotenství/porodu anebo při kojení. Dítě, které se narodí matce s HIV/AIDS má ve své podstatě toto onemocnění vrozené. Vrozený AIDS je vážný stav, který může mít závažné důsledky pro zdraví
dítěte. Bez léčby má dítě vysoké riziko rozvoje vážných infekcí a
zdravotních problémů spojených s oslabeným imunitním systémem. Léčba
antiretrovirovými léky (ARV) může snížit riziko přenosu HIV z matky na
dítě a zlepšit prognózu dítěte.
HIV postupně oslabuje imunitní systém, což způsobuje, že se postižená osoba stává náchylnější k infekcím a nádorovým onemocněním. Pokud není léčen, může HIV nakonec vést k AIDS, což je pokročilá fáze infekce charakterizovaná vážnými infekcemi a nádory, které mohou být fatální.
Léčba HIV se provádí antiretrovirovými léky (ARV), které potlačují množení viru a zabraňují vzniku AIDS. Moderní léčba umožňuje mnoha lidem s HIV žít dlouhý a zdravý život a snižuje riziko přenosu viru na sexuální partnery. Prevence zahrnuje používání kondomů, testování na HIV, léčbu narkomanů intravenózních drog, léčbu HIV pozitivních těhotných žen a antiretrovirovou profylaxi (PrEP) pro lidi s vysokým rizikem nákazy HIV.
Syfilis
Syfilis je bakteriální pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií Treponema pallidum. Tato infekce může postihnout různé orgány a systémy těla a prochází čtyřmi fázemi: primární, sekundární, latentní a pozdní (terciární).
V primární fázi se obvykle objevuje vřed, známý jako chancre, na místě vstupu bakterie do těla, což může být genitální oblast, konečník nebo ústa. V sekundární fázi se mohou objevit vyrážky na kůži, sliznicích a na dalších částech těla, spolu s dalšími příznaky jako horečka, bolesti svalů a únavu. Bez léčby může syfilis pokračovat do latentní fáze, kde nemusí být žádné příznaky, ale bakterie zůstávají v těle. Nakonec se může vyvinout do pozdní fáze, kdy může postihnout různé orgány, včetně srdce, mozku a kostí, což může mít vážné následky.
Syfilis se přenáší zejména intimním kontaktem s infikovanou osobou, ale může se také přenášet z matky na dítě během těhotenství (tzv. kongenitální syfilis) nebo krví (např. sdílením injekčních stříkaček). Léčba syfilisu obvykle zahrnuje podávání antibiotik, zejména penicilinu, a je důležité, aby se infekce léčila co nejdříve, aby se minimalizovalo riziko komplikací a přenosu na partnery nebo na dítě v případě těhotné ženy. Prevence zahrnuje používání kondomů, pravidelné testování na pohlavně přenosné choroby a omezení počtu partnerů.
Chlamydie
Chlamydie jsou bakteriální infekce způsobené bakteriemi zvanými Chlamydia trachomatis. Tyto bakterie mohou infikovat různé části těla, včetně genitální oblasti, konečníku, hrtanu a očí.
Nejběžnější formou chlamydií je genitální chlamydiální infekce, která postihuje genitální trakt mužů i žen. U žen může chlamydie způsobit cervicitidu (zánět děložního hrdla), uretritidu (zánět močové trubice) a další komplikace, zatímco u mužů se obvykle projevuje jako uretritida. U obou pohlaví může nebezpečí chlamydií spočívat v tom, že mohou vést k vážným komplikacím, jako je například zánět pánevních orgánů u žen nebo zánět varlat u mužů.
Chlamydie se přenášejí intimním kontaktem s infikovanou osobou, a to jak přímým vaginálním, orálním nebo análním stykem, tak i nepřímo, například sdílením intimních hraček. U žen může také dojít k přenosu z matky na dítě během porodu, což může způsobit infekci u novorozence.
Léčba chlamydií obvykle zahrnuje podávání antibiotik, jako je azithromycin nebo doxycyklin, a je důležité, aby se léčba provedla nejen u infikované osoby, ale také u jejich intimních partnerů, aby se zabránilo opakované infekci a minimalizovalo riziko komplikací.
Prevence chlamydií zahrnuje používání kondomů, pravidelné testování na pohlavně přenosné choroby, omezení počtu partnerů a otevřenou komunikaci s partnerem o zdraví. Je důležité si uvědomit, že chlamydie mohou být asymptomatické, proto je pravidelné testování klíčové pro odhalení a léčbu této infekce.
Prevence je důležitá
Jak jsme si již několikráte zmínili, tak prevence v rámci pohlavně přenosných chorob je velice důležitá a měl by jí dodržovat každý, kdo žije aktivním intimním životem. A stejně tak by jí měli znát všichni, co se na intimní život připravují. Bohužel na některých základních školách se toto téma často potlačuje a učitelé s žáky o tom nechtějí hovořit a tak se často dozvídají informace z internetu, od kamarádů anebo z videí. Někteří, co mají lucidní rodiče, tak mají možnost se s těmito tématy seznámit v době dospívání od rodičů. V první řadě je důležité se umět zeptat a odpovědět, používat kondomy, nestřídat partnery a dávat si pozor s kým prožíváte intimní chvíle.
Pojem vztah
Vztah je ve své podstatě něco, co rozvíjíte s osobou, kterou máte rádi. Vztah můžete rozvíjet s kamarády, rodinou anebo také se svým partenerem s nímž máte intimní vztah. Důležité si je ale uvědomit, že vztah jako takový se po časové linii rozvíjel a upravoval. V minulosti se partneři moc nestřídali. Každý se spíše věnoval své životní lásce, s tou se oženil či se za něho provdal a zůstali spolu do konce života. Teprve později lidé začali nacházet možnosti v rozvodu a to se poté rozjelo ve velkém. Po roce 1993 docházelo mezi lidmi často k nevěře a intimním experimentům. To se pozastavilo někdy kolem roku 1999 a následně poté znovu vyskytlo již však mezi dospívajícími po roce 2014 a trvalo to až do roku 2020. Následně poté se vztah přesunul pouze na sociální sítě a dospívající ztratili umění navazovat vztahy. Komunikace byla potlačena a lidé spíše vyhledávali pohodlný styl života.
Trichomonoza
Trichomonóza, také nazývaná trichomonádová infekce nebo trichomoniáza, je pohlavně přenosná infekce způsobená parazitem nazývaným Trichomonas vaginalis. Tento parazit napadá genitální oblasti mužů i žen.
U žen se trichomonóza obvykle projevuje jako vaginální infekce s příznaky jako svědění, pálení, nepříjemný zápach výtoku a bolest při močení nebo pohlavním styku. U mužů může infekce probíhat asymptomaticky nebo se může projevit jako zánět močové trubice s podobnými příznaky jako u žen, ačkoli je často mírnější.
Trichomonóza se obvykle šíří pohlavním stykem s infikovanou osobou, ale může se také přenášet sdílením předmětů, jako jsou ručníky nebo prádlo, které mohou být kontaminovány parazity.
Léčba trichomonózy zahrnuje podávání antibiotik, obvykle metronidazolu nebo tinidazolu. Je důležité, aby se léčba provedla nejen u infikované osoby, ale také u jejích sexuálních partnerů, aby se minimalizovalo riziko opakované infekce. Prevence zahrnuje používání kondomů během sexu a omezení počtu sexuálních partnerů.
HPV - bradavičky
HPV (humánní papilomavirus) je skupina více než 200 různých virů, které se přenášejí zejména pohlavním stykem, ale také kontaktem kůže na kůži. HPV je nejběžnější přenosnou infekcí a většina aktivních lidí se s ním někdy setká.
Některé typy HPV způsobují bradavice na kůži rukou, nohou a genitáliích, zatímco jiné typy mohou způsobit genitální bradavice a mohou být spojeny s vývojem nádorů, jako je rakovina děložního čípku, anální rakovina, rakovina penisu, rakovina hrdla a další.
Nejúčinnější prevencí proti HPV je očkování. Očkování proti HPV je běžně doporučováno pro dívky a chlapce ve věku 11 až 12 let, ale může být podáváno i dospělým a adolescentům do věku 26 let, pokud nebyli očkováni dříve. Očkování je nejúčinnější, pokud je provedeno před nástupem intimního života, ale stále poskytuje ochranu i pro ty, kteří již měli styk.
Další prevencí je používání kondomů, což může snížit riziko přenosu HPV, a pravidelné testování na rakovinu děložního čípku pomocí Pap testu (cytologie) nebo testu HPV DNA. Důležité je také vést zdravý životní styl a vyhýbat se rizikovým partnerům. Vzhledem k tomu, že HPV může být asymptomatické, je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a diskutovat o rizicích a prevenci.
Kapavka
Kapavka je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae a přenáší se stykem. Mezi časté symptomy patří pálení při močení, hnisavý výtok z močové trubice nebo z pochvy, bolest v podbříšku a u mužů se vyskytuje bolest varlat. O tohoto onemocnění je důležitá včasná diagnostika, která se provádí skrze krevní testy a následná léčba. V případě, že není zahájena včasná léčba, tak dochází k závažným komplikacím, jako jsou záněty pánevních orgánů, k neplodnosti, k artritidě, meningitidě a dokonce i ke kardiovaskulárním potížím (srdečním problémům). Důležitou prevencí u tohoto onemconění je pravidelné používání kondomů a omezení střídání partnerů. Kapavka je například v České republice nejvíce rozšířenou pohlavní chorobou a mnohdy je problém vysledovat všechny případy. Je důležité si uvědomit, že kapavka je vážné onemconění a vyžaduje patřičnou léčbu.