Neurorehabilitace dle Dr. Ferrera

05.03.2024

Neurorehabilitace podle Dr. Ferrera je celosvětově známou metodou zaměřenou na pomoc dětem a dospívajícím jedincům ve věku od 8 do 15 let. Cílem této metody je stabilizace psycho-sociálních traumat, která se vyskytují v běžném životě téměř každého dítěte. Tato metoda je také často využívána u jedinců, kteří jsou vrcholovými sportovci, a to za účelem dosažení psychického klidu. Rovněž se používá u dětí s diagnostikovanými poruchami pozornosti (ADD), hyperaktivitou (ADHD) či poruchami učení (LMD).

Je důležité si být vědom toho, že každý jedinec vyžaduje individuální přístup a diagnostiku. Ne každý prožívá stejné věci jako jeho vrstevníci. Metoda zahrnuje celkem 2000 hmatů a více než 1000 druhů technik. Pro úspěšnou aplikaci neurorehabilitace je nezbytné, aby ji prováděl zkušený terapeut s odborným vzděláním v oboru, minimálně s titulem Všeobecná sestra, Fyzioterapeut či Zdravotnický záchranář. Laici a maséři, dokonce i ti se zdravotnickou licencí, by neměli tuto metodu aplikovat, neboť každý tah má specifika a může ovlivnit orgány, na které je zaměřen. Nesprávně provedený tah nezkušeným terapeutem může vést k blokaci organismu nebo psychickým problémům.

Důležité informace:
- Jednotlivec by neměl podstupovat neurorehabilitaci cca 1 měsíc po zdravotním výkonu (operaci širšího charakteru).
- Rodiče malého klienta by měli při prvotní diagnostice sdělit veškeré informace týkající se duševního a fyzického zdraví, včetně užívání léků apod.

Jak to probíhá:
- Prvním krokem je kontaktovat certifikovanou osobu provádějící neurorehabilitaci, která musí mít vzdělání z našeho centra v   České republice.
- Diagnostika je zdarma pro děti a dospívající, kteří obdrží doporučení od pí. Hellerové nebo osob z oblasti Krnovska.
- Po diagnostice je sestaven individuální program neurorehabilitace s možností ex medikace a detoxikace v případě určitých poruch.
- Pro starší jedince je možné docházet na neurorehabilitaci samostatně, u mladších se doporučuje přítomnost rodiče nebo sociálního pracovníka.

Co a jak:
- Sportovcům a dětem s ADHD se doporučuje práce s celým tělem i myslí.
- Děti s ADD/LMD by měly pracovat zejména se zádovým komplexem.
- U dětí s somatickými potížemi je preferována práce s myšlením, a u těch, které procházejí šikanou nebo traumatem, se doporučuje práce s celým tělem.

Důležité upozornění: NEUROREHABILITAČNÍ TAHAJÍ se nesmí provádět v domácím prostředí.
V případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu: objednavky-mt@seznam.cz. Součástí naší terapie je také možnost konzultací s psychiatrem.

Autor: PhDr. Mgr. Martin Janda, MSc., DiS., DiS., OLJ.