Medikace vašich dětí

05.03.2024

Thiapridal, Thiaprid, Ritalin a další - no nejspíše je znáte asi všichni. Toto jsou léky, které velice často lékaři předepisují dětem, s kterými si jednoduše neví rady. Je to to stejný přístup, jako když paní učitelka na základní škole má ve třídě nadprůměrného žáka, co se stále na něco dotazuje. Pro paní učitelku to je zatěžující a tak jej raději pošle na vyšetření z důvodu, že by bylo fajn mu dát nálepku třeba ADHD anebo ADD. Proč ne - taková praxe je v posledních letech v České republice naprosto normální. Děti se raději utlumí než, aby se s nimi fyzicky pracovalo a nabídla se jim jiná forma rehabilitace.

Chemie na dětský mozeček působí velice rychle, mnohem rychleji než kdyby se člověk snažil s dítětem pracovat jiným způsobem. A tak mnozí lékaři, psychologové, pedagogové či rodiče raději přistupují na tuto cestu menšího odporu. Co to ale dítěti dá a co mu to vezme? Tak to se raději lidé neptají a jen tiše přihlížejí. Například lék s názvem "Ritalin" se většinou předepisuje dětem s hyperaktivitou za účelem, že je to utlumí a bude se s nimi lépe pracovat. To ano, lék je skutečně utlumí a oni ani mnohdy nevnímají věci kolem sebe - problém je však když kluci přijdou do puberty a potřebují vybíjet svou energii a to mnohdy s medikací "Ritalinu" nejde - není na to chuť a ani síla. Časem však nechuť a síla se hromadí v těle a vše potřebuje ven a tak jedinec začne být agresivní a může v rámci intimity útočit na své okolí - na spolužáky, kamarády, rodiče (převážně matku). V případě utlumení "Ritalinem" a v době dospívání většina chlapců tíhne k tomu, že přesvědčuje své kamarády - vrstevníky, ale raději i mladší jedince - ke společným intimním hrátkám. Tento lék je sám o sobě ošemetný a zdravě myslící lékař by jej neměl předepisovat dospívajícím jedincům a ve své podstatě už vůbec ne dětem. Například v USA se před časem na tento lék vytvořilo embargo a nesmí být dětem podáván z výše uvedených problémů. Někteří lékaři se však brání tím, že pokud nepředepisují "Ritalin", tak projevy ADHD velice rádi upravují lékem s názvem "Thiapridal" či "Thiaprid", což je lék, který se z pravidla ve zdravotnických zařízeních podává alkoholikům/drogově závislým osobám v delirantních stavech. Ti, co lék předepisují dětem se brání tím, že lék lze podávat dětem, co mají těžké psychické stavy či mohou ublížit sobě nebo někomu jinému. Tento lék však nelze v žádném případě využívat k léčbě ADHD neboť zpomaluje tvorbu hormonů zvaného "Dopamin" (hormon, který je také označován jako hormon štěstí a zařizuje, aby se vysílané signály předávaly z buňky na buňku). Problém je však v tom, že osoby s ADHD tvorbu "Dopaminu" mají již zpomalenou a pokud začnete podávat pravidelně Thiapridal či Thiaprid, tak z pravidla se u dospívajícího jedince začnou tvořit depresivní stavy, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. U některých případů se mohou rozvinout i schizofrenie. Ve své podstatě rodič přihlíží na to, jak jeho dítě umírá pod rukama nevzdělaných lékařů a psychologů.

A jak nastavit jinou terapii?

Alternativní přístup je daleko jednodušší pro dítě i dospívajícího - a samozřejmě daleko zdravější. V první řadě bych doporučil vyhledat psychologa s alternativním přístupem, kterému skutečně jde o práci s lidmi, nikoliv o to podat medikaci, dostat peníze a jen si dělat čárky za další návštěvy. A jednak lze také využít pro zklidnění tzv. Neurorehabilitace dle Dr, Ferrara či RMTI metodu. Ve východních částech naší planety využívají také i bezbolestnou akupunkturu, ale ta mnohdy může být vůči některých dětem kontraproduktivní - spíše je důležité udělat prvotně diagnostiku a zjistit, co konkrétní jedinec potřebuje neboť každý je individuální prvek v našem velkém vesmíru.

Autor: PhDr. Mgr. Martin Janda, MSc., DiS., DiS., OLJ.