Hostitelská péče
Víte co je to "Hostitelská péče"? Nevíte? To je nový - moderní název péče, kterou lze poskytovat dětem, kteří žijí v dětských domovech. Tato péče je vymezena převážně pro děti, které pocházejí z větších sourozeneckých rodin anebo mají problém s tím, že by mohly být adoptované či umístněné do pěstounské rodiny. Hostitelská péče se zaměřuje na dlouhodobý a opakující se kontakt s dítětem, které je z pravidla ve věku od 10 let a to z důvodu, aby snadněji pochopilo situaci, jak se věci mají - tzn., že dítě v hostitelské péči je pravidelně navštěvováno hostitelem, jezdí spolu na výlety anebo dítě chodí do rodiny hostitele - cílem tohoto programu je, aby dítě dostalo novou šanci do života neboť děti, co nemají hostitele a žijí jen v DD, tak často DD opouštějí jen se základními potřebami. Jsou však DD, které se o své svěřence starají i po uplynutí doby, kdy může jedinec být v DD - nabízejí jim možnosti cvičných bytů či pomáhají zajišťovat další vzdělání nebo práci. Mezi tyto domovy patří například DD v Lichnově, v Solenicích či v Tachově. Vždy však záleží na vedení a pedagogickém personálu, jaký domov dokáže vykouzlit.
Hostitelská péče není zákonem nijak definovaná a v žádném případě se nejedná o institut náhradní rodinné péče. Díky hostitelům dítě může prožít nové zážitky, naučit se mnoho věcí, nějak budovat kariéru a mít pěkný život. Řada hostitelů se snaží svěřené dítě formovat dle vlastní zkušenosti a dávat jim určité možnosti. Doba pobytu dítěte v hostitelské péči je omezena v rozsahu na 30 kalendářních dnů při prvním pobytu - nutné je však, aby určité orgány prozkoumali sociální zázemí hostitele a zjistili zda je hostitel pro vybrané dítě vhodný a to i v rámci psychologického posudku. Z pravidla by se hostitelem měl stát člověk, který má již nějaké zážitky v rámci vztahů a je duševně vyzrálí. Může to být jednotlivec, pár anebo manželé, které nemají či mají vlastní děti. Důležité je si však uvědomit, že je potřeba v hostitelské péči vytrvat a neodsoudit dítě, pokud se manželskému páru narodí jejich vlastní dítě.
A kdo jsou děti z DD:
Jsou to jedinci, kteří neměli v životě štěstí a díky nepříznivé situaci se dostali do DD. Někteří pobyt v DD berou pozitivně a jiní si myslí, že se byli odebráni proti vůli rodiny. Každé dítě má však city a je potřeba s nimi pracovat - jsou méně důvěřivý, ale pokud si dítě najde cestu ke svému hostiteli, tak nastává vynikající souhra a hostitel může dítěti maximálně pomoci. A to nejenom v tom, že ho navštěvuje a jezdí spolu na výlety, ale může mu ukázat, jak fungují vztahy, rodina, jak se chovat ve společnosti, něco mu koupit, někam s ním zajít anebo mu pomoci ve škole a ovlivnit jeho budoucnost.
Romové a postižené děti z DD:
Jak jsem psal výše - hostitel by měl být duševně vyspělá osoba, která nemá předsudky a není xenofobní. A každé dítě má právo na štěstí ať již je jakékoliv. Jen hlupák soudí a jen hlupák ukazuje svou vyspělost. Mezi mé přátele patří několik romských chlapců, co žili v DD a díky hostitelské péči a vedení DD jsou v současné době tam, kde jsou - na vysokých postech s velkým vzděláním. A myslím si, že pokud tento článek někteří čtou, tak v rámci sociálních sítí sem hodí svůj komentář.
A jak začít:
Oslovil Vás tento článek? Chcete pomoci dětem z DD - pokud ano, máte možnosti a jste duševně vyspělá osobnost, tak mě kontaktujte: objednavky-mt@seznam.cz ..
autor: PhDr. Mgr. Martin Janda, MSc., DiS., DiS., OLJ.